Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (2024)

Sektor budowlany odpowiedzialny jest za 35 proc. konsumpcji energii, 38 proc. emisji dwutlenku węgla związanych z energią oraz 50 proc. zużycia zasobów. Aby zwiększyć poziom cyrkularności gospodarki, konieczne są zmiany w sektorze nieruchom*ości. Jednym z takich działań są rewitalizacje i adaptacje istniejących budynków, które pozwalają na wydłużenie ich życia i uniknięcie rozbiórki, która wygenerowałaby kolejne wyzwania związane z zagospodarowaniem odpadów budowlanych.

Rewitalizacja jest procesem, który sprzyja rozwojowi miast i chroni historyczne dziedzictwo. Ideą rewitalizacji jest bowiem wykorzystanie starej struktury miejskiej do stworzenia nowej jakości architektonicznej, odpowiadającej potrzebom współczesnych mieszkańców miast. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy historyczny obiekt – zabytkowa kamienica, opuszczona fabryka bądź stary magazyn – ma swoją interesującą przeszłość, która czyni go wyjątkowym i nadaje mu niepowtarzalny klimat. Rewitalizacja, wypełniając życiem stare mury, stwarza szansę, by opowieść ta wybrzmiała także w teraźniejszości.

W krajach Europy Zachodniej rewitalizacja jest praktykowana z sukcesami od wielu lat. Doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonych miast. Coraz częściej potencjał obiektów historycznych dostrzegają także inwestorzy w Polsce, adaptując je na cele kulturalne, biurowe, handlowe czy usługowe. Takimi przykładami są m.in. prowadzone obecnie rewitalizacje kamienic w Łodzi i Katowicach.

Luksusowe apartamenty w zabytkowej Kamienicy Siemensa w Łodzi

Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 96 w Łodzi została wpisana do rejestru zabytków jako charakterystyczny przykład modernizmu w architekturze. Jej budowa rozpoczęła się w 1912 r. i nadzorowana była przez niemieckiego projektanta Karla Janisha. Pierwotnie budynek był siedzibą Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Elektrotechnicznych Siemens, a po wojnie w kamienicy mieściły się redakcje łódzkich gazet m.in. Expressu Ilustrowanego i Dziennika Łódzkiego.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (1)

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Nieruchom*ości Mieszkanie w kamienicy. Uroki i wyzwania mieszkania w starym budownictwie 09.06.2024 | gku Wiadomości 32-latka wydała 4 mln zł na ruinę. Pękają ściany, gnije podłoga, ale nie żałuje 01.05.2024 | Maria Noyen

Kamienica Siemensa obecnie przechodzi gruntowną rewitalizację. Prace mają zakończyć się w 2025 r. W budynku powstaną luksusowe apartamenty, lokale usługowe oraz strefa wellness dla mieszkańców. Dzięki przeprowadzeniu precyzyjnych prac renowacyjnych i konserwatorskich kamienica zachowa swój oryginalny wygląd, który jest architektonicznym fenomenem wśród secesyjnej zabudowy ulicy Piotrkowskiej.

Za projekt rewitalizacji zabytku odpowiedzialny jest architekt Jakub Krzysztofik, główny autor rewitalizacji centrum Łodzi.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (4)

Generalny remont budynku rozpoczął się od gruntownego oczyszczenia fasady. Wykonana z kamienia frontowa elewacja była zanieczyszczona osadami kurzu i smogu, które przez lata gromadziły się na powierzchni. Pierwotny wygląd ścian wraz z detalami architektonicznymi przywrócono dzięki innowacyjnej technologii ablacji laserowej. Prace te zostały wykonane przez firmę IR laser, która była odpowiedzialna również za oczyszczanie m.in. katedry Notre Dame w Paryżu.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (5)

W kamienicy powstanie 87 luksusowych apartamentów oraz lokale usługowe zlokalizowane na parterze. Dla mieszkańców budynku zaprojektowano przestrzeń wspólną, w której znajdą się takie udogodnienia jak m.in. sauna, sala kinowa czy sala fitness. Projekt renowacji zakłada ponownie połączenie tego, co zabytkowe z nowoczesnością.

Klatki schodowe z oryginalnymi szybami windowymi, marmurowymi schodami, korytarze wykończone zabudową drewnianą urozmaiconą intarsjami. Innowacyjna szkieletowa konstrukcja budynku pozwoliła na zaprojektowanie ogromnych przeszkleń w elewacji oraz dowolne kształtowanie przestrzeni mieszkalnej.

— Naszym celem było zachowanie oryginalnej architektury budynku — mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96. — Cały projekt został opracowany tak, aby pozostawić jak najwięcej pierwotnych elementówod konstrukcji po dekoracyjne detale. Zadbaliśmy też o zebranie pełnej dokumentacji architektonicznej obiektu, żeby odtworzyć również i takie elementy, które przez lata uległy zniszczeniu. Wierzymy, że budynek ponownie stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na mapie Łodzi — dodaje.

Kwartał Dworcowa – zabytkowe kamienice w centrum Katowic

Rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa autorstwa pracowni Konior Studio jest wyjątkowa, bo nie dotyczy pojedynczych obiektów, ale całego zabytkowego układu urbanistycznego. Przywracając mieszkańcom Katowic zdewastowaną przestrzeń i projektując w kamienicach nowe funkcje, ponownie wypełni się je życiem. Jednocześnie zachowana zostanie ciągłość struktur miejskich o XIX-wiecznym rodowodzie.

Grupa Epione (z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development) zdecydowała się zainwestować w zespół zabytkowych kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca w Katowicach. Jedenaście zakupionych przez Grupę Epione w latach 2015-2023 kamienic tworzy pierzeję zabudowy kwartałowej między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Stąd nazwa inwestycji – Kwartał Dworcowa.

Projekt zakłada przekształcenie parterów wszystkich kamienic przylegających do chodników i placu w lokale usługowo-gastronomiczne. Zmianie ulegną także okna piwnic i parteru. W miejscu dotychczasowych pojawią się współczesne panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Dodatkowo wejścia do hoteli i biur zyskają reprezentacyjny charakter, podkreślając tym samym wyjątkowość zabytkowych kamienic.

W rewitalizowanych i na nowo zbudowanych obiektach architekci wykorzystają zachowane historyczne elementy kamienne, stalowe i drewniane.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (6)

— Na bazie historycznej zabudowy tworzymy wielofunkcyjny koncept, który buduje nową jakość — mówi Tomasz Konior. — Fascynujące jest odkrywanie zapomnianej przeszłości. Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię Katowic. Oprócz wyeksponowania zabytkowych walorów szukamy sposobów na ponowne wykorzystanie zachowanych elementów wyposażenia, kamieniarki, ślusarki, stolarki drzwiowej. Planujemy sporo udogodnień. Projekt zawiera rozwiązania proekologiczne, zastosowaliśmy odnawialne źródła energii i zielone dachy — opowiada.

Na wspomnianych dachach oprócz roślinności pojawią się również panele fotowoltaiczne, będące źródłem "czystej" energii.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (7)

Kierowany przez Tomasza Koniora zespół projektowy położył duży nacisk na rekonstrukcję historycznych detali. Podstawą do odtworzenia brakujących lub zniszczonych elementów była zachowana dokumentacja oraz archiwalne fotografie.

Renowacji zostaną poddane fasady wszystkich kamienic i zdobiące je detale sztukatorskie oraz wykonane z piaskowca co*koły.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (8)

Odnowione zostaną również wnętrza. Przykładowo w kamienicy przy ulicy Dworcowej 3 rewitalizacja obejmie ściany, sklepienia i posadzki w zabytkowej sieni, a w budynku przy ulicy Dyrekcyjnej 1 – snycerkę oraz sufit kasetonowy w sali reprezentacyjnej.

Po przeprowadzeniu zabiegów rewitalizacyjnych Plac Dworcowy stanie się przyjazną i funkcjonalną przestrzenią publiczną, która wzmocni atrakcyjność centrum Katowic. Nie tylko przywróci blask zabytkowej zabudowie kwartałowej, lecz także stworzy miejsce chętnie odwiedzane przez katowiczan i turystów chcących bliżej poznać stolicę Śląska.

Tego typu inwestycje pokazują, że odnowa starych dzielnic lub obiektów ma olbrzymi potencjał zarówno kulturowy, jak i ekonomiczny. Oprócz przeciwdziałania suburbanizacji i poprawy wizerunku miast, rewitalizacja ma również wymiar społeczny – ogranicza wyludnianie się miejskich centrów i wzbogaca je o nowe funkcjonalności.

Drugie życie kamienic. "Pod warstwami farby i tynku znajdujemy bogatą historię" (2024)
Top Articles
Directions To Rite Aid Near Me
Gdp E124
Navicent Human Resources Phone Number
Ffxiv Act Plugin
Cooking Chutney | Ask Nigella.com
Ets Lake Fork Fishing Report
Missing 2023 Showtimes Near Cinemark West Springfield 15 And Xd
Miles City Montana Craigslist
Chuckwagon racing 101: why it's OK to ask what a wheeler is | CBC News
Swimgs Yung Wong Travels Sophie Koch Hits 3 Tabs Winnie The Pooh Halloween Bob The Builder Christmas Springs Cow Dog Pig Hollywood Studios Beach House Flying Fun Hot Air Balloons, Riding Lessons And Bikes Pack Both Up Away The Alpha Baa Baa Twinkle
Missing 2023 Showtimes Near Lucas Cinemas Albertville
Bme Flowchart Psu
U.S. Nuclear Weapons Complex: Y-12 and Oak Ridge National Laboratory…
How to watch free movies online
Tracking Your Shipments with Maher Terminal
Buff Cookie Only Fans
Uc Santa Cruz Events
Hell's Kitchen Valley Center Photos Menu
Northern Whooping Crane Festival highlights conservation and collaboration in Fort Smith, N.W.T. | CBC News
3S Bivy Cover 2D Gen
Zoe Mintz Adam Duritz
PowerXL Smokeless Grill- Elektrische Grill - Rookloos & geurloos grillplezier - met... | bol
Melissababy
Bible Gateway passage: Revelation 3 - New Living Translation
Reptile Expo Fayetteville Nc
Pocono Recird Obits
Gran Turismo Showtimes Near Marcus Renaissance Cinema
Southland Goldendoodles
Crossword Help - Find Missing Letters & Solve Clues
FAQ's - KidCheck
EVO Entertainment | Cinema. Bowling. Games.
Spectrum Outage in Queens, New York
Biografie - Geertjan Lassche
Hwy 57 Nursery Michie Tn
Www.1Tamilmv.con
Eero Optimize For Conferencing And Gaming
Yoshidakins
Orangetheory Northville Michigan
Pitchfork's Top 200 of the 2010s: 50-1 (clips)
Fatal Accident In Nashville Tn Today
Ehc Workspace Login
How the Color Pink Influences Mood and Emotions: A Psychological Perspective
Premiumbukkake Tour
Turok: Dinosaur Hunter
Hughie Francis Foley – Marinermath
Stephen Dilbeck, The First Hicks Baby: 5 Fast Facts You Need to Know
Egg Inc Wiki
Ronnie Mcnu*t Uncensored
Grace Charis Shagmag
Frank 26 Forum
Provincial Freeman (Toronto and Chatham, ON: Mary Ann Shadd Cary (October 9, 1823 – June 5, 1893)), November 3, 1855, p. 1
Stone Eater Bike Park
Latest Posts
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated:

Views: 6424

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.